Jak wybrać producenta betonu

Odpowiedź na tak postawione pytanie zacząć trzeba, od stwierdzenia zasadniczego faktu – jak wiele innych dostępnych na rynku dóbr, beton jest towarem. Oznacza to, iż zasadnicze kryteria dotyczące wyboru producenta betonu, wywodzić powinny się z ekonomii i najczęściej właśnie one okazują się decydującymi czynnikami określającymi decyzję wykonawców projektów budowlanych. Jakie to kryteria?

Na pierwszym miejscu pojawia się słowo klucz, dotyczące nieomal wszystkich inwestycji – oszczędność. Cena materiałów budowlanych to poważne koszta. Sam tylko beton, bardzo rzadko stanowi mniej niż pięć procent inwestycji budowlanej, toteż kryterium kosztów i związanych z nimi oszczędności staje się jednym z najważniejszych aspektów określających możliwość i celowość realizacji projektu.

Nie można jednak zapomnieć, iż równie ważnym aspektem każdego przedsięwzięcia budowlanego, jest trwałość wykonywanych projektów. Odporność na mróz, działanie wody, wysokich temperatur, czy wywierane na konstrukcje naciski, bardzo często stanowią wymogi zawarte już w ofercie przetargowej. Równocześnie kwestie jakości, użyteczności, bezpieczeństwa i funkcjonalności realizowanych projektów budowlanych stają się we współczesnym świecie równie a często nawet bardziej znaczące, niż związane z tym koszta ekonomiczne. Jak odnieść się do tej sprzeczności?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, iż zazwyczaj jest to sprzeczność pozorna. W budownictwie nic nie generuje większych kosztów niż katastrofa budowlana. Przesadny nacisk na oszczędność skutkować może ruiną ekonomiczną, w niektórych zaś sytuacjach niestety, również tragedią ludzką. Drugie na liście są tu wadliwie wykonane projekty, w efekcie czego poczyniona przy ich wykonaniu oszczędność, skutkuje poważnie zawyżonymi kosztami użytkowania. W tym przypadku osiągamy efekt przeciwny od zamierzonego. Skutki źle pojętej dbałości o koszta towarzyszyć nam będą przez lata, czyniąc wszelką oszczędność pozornym działaniem, generującym duże koszta.

Te ogólne zasady dotyczące inwestycji architektonicznych odnoszą się rzecz jasna, również do materiałów takich jak beton budowlany oraz wybór producenta betonu. Zasadniczym błędem okazuje tu się tunelowe myślenie, prowadzące do wniosku, iż dobry beton to drogi beton. Praktyka pokazuje, iż sprawdzony producent betonu, to firma z wyrobioną marką, potrafiąca łączyć wysoką jakość oferowanego produktu z przystępną i konkurencyjną ceną.

Dla nikogo nie stanowi tajemnicy, iż aby wyprodukować beton dobrego gatunku, niezbędne są dobrej jakości materiały oraz wysokiej klasy technologie. Nie jest tajemnicą również, że te aspekty produkcji przekładają się bezpośrednio na jego cenę. Tym, co najbardziej wyróżnia sprawdzonego producenta betonu, jest jego wewnętrzna struktura i organizacja pozwalająca oferować wysokiej jakości produkt niskim kosztem. To właśnie w takich aspektach funkcjonowania producenta kryje się odpowiedź na pytanie: co sprawia, iż różne firmy oferują tej samej jakości betonu w zupełnie rozbieżnych cenach?

Najważniejszą kwestią od strony firmy jest dostępność i cena surowca służącego do produkcji betonu. Z tego względu zwrócić warto uwagę przede wszystkim na tych producentów betonu, którzy szeroko rozumiejąc prowadzenie biznesu, dysponują nie tylko technologiami i surowcem, ale również zwiększoną możliwością pozyskiwania taniego surowca dzięki własnym kopalniom kruszywa. Nie bez przyczyny ostatniej dekadzie towarzyszył istny boom na rynku surowców budowlanych, zaś w miejscach ich występowania, jak chociażby Sokółka i jej najbliższe okolice powstawały kolejne kopalnie kruszywa. Zdecydowane poszerzanie przez producentów materiałów budowlanych własnego zaplecza, jakie możemy między innymi w Sokółce zaobserwować, ma bardzo proste na gruncie ekonomi wytłumaczenie. Samodzielne wydobycie i produkcja materiałów budowlanych daje producentom budowlanym (w tym producentom betonu), możliwość dostarczania odbiorcom różnorodnych, dobrych jakościowo i dostosowanych do ich potrzeb produktów w atrakcyjnych cenach. Z całą pewnością nie jest to jednak jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę.

Zasadnicze kryteria pozwalające określić lepszego i gorszego producenta betonu, nie odbiegają zbytnio od tych, jakie wyróżniają producentów innych towarów. Wyróżnić tu można istotne aspekty obejmujące szerokość oferty, podejście do klienta, dostępność do informacji o oferowanym produkcie, profesjonalizm obsługi i doradztwa, stopień kompleksowości świadczonych usług. Wszystkie te cechy świadczą o pewności siebie firmy, ta zaś jest warunkiem podstawowym budowania pewności odbiorcy względem producenta. Wszystkie one bazują również na kwestiach tak istotnych, jak doświadczenie zawodowe, liczba i skala realizowanych projektów oraz opinia klientów, odbiorców i użytkowników zrealizowanych projektów budowlanych.

Na koniec najważniejsza kwestia. Szukając dobrego producenta materiałów budowlanych, musimy być świadomi, czego sami chcemy i oczekujemy, jakie są nasze możliwości inwestycyjne i technologiczne oraz jakie są nasze braki i słabości. Pojęcie „dobra” często okazuje się terminem względnym. Za dobrego producenta uznamy takiego, który swoją wiedzą, doświadczeniem ofertą i możliwościami technicznymi wesprze nas w słabych punktach. Złym producentem najczęściej okazuje się ten, który wykorzysta naszą niewiedzę do własnych celów, niekoniecznie z korzyścią dla nas samych. Z tego względu nasze przedsięwzięcia budowlane muszą być dobrze przemyślane, zaplanowane i zorganizowane. Dopiero wypełniwszy powyższe warunki, jesteśmy w stanie precyzyjnie wyrazić swoje oczekiwania, co jest gwarantem wzajemnego zrozumienia, budowania obustronnego zaufania, oraz profesjonalnego doradztwa i doboru materiałów przez producenta.

Udostępnij: