Piasek budowlany – jak wybrać?

Piasek jest nieodzownym elementem składowym wielu spoin, które wykorzystywane są w procesach budowlanych. Przygotowanie odpowiedniej jakości betonu, czy też zagęszczenie gruntu po wykonaniu fundamentów pod budynek, odbywa się z wykorzystaniem najwyższej jakości kruszywa.

Wybierając piasek musimy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Pierwszym jest dostosowanie jego rodzaju do planowanych prac budowlanych. Ziarna o kanciastych kształtach sprawdzą się najlepiej przy zagęszczaniu gruntu, natomiast te o gładkim obrysie wykorzystywane są np. przy procesach piaskowania metalu i drewna.

Piasek płukany

Każda kopalnia piachu produkuje kruszywa dostosowane do indywidualnych potrzeb budowlanych Klientów. Piasek płukany, sortowany na sucho, czy łamany to podstawowa oferta, która pozwala na zakup surowca odpowiedniego do realizowanych prac.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie kruszyw jest piasek płukany. Powstaje w wyniku przesiewania na mokro, a jego zaletą jest ziarnistość i dobry współczynnik zagęszczenia. Fachowcy twierdzą, iż jest to uniwersalny surowiec. Sprawdza się w murowaniu, tynkowaniu, ale także jako składnik betonu, podsypek i mas bitumicznych.

Piasek Sokółka

Chcąc wybrać odpowiedni piasek, Sokółka oferuje wiele rozwiązań. Wybór właściwego surowca zależy od konkretnych potrzeb Klientów. Istotne jest, aby kruszywo było bardzo dobrego gatunku. Pozwala to na stworzenie konstrukcji lub materiałów spoinujących o wysokich parametrach jakościowych.

Piasek jest najczęściej składnikiem betonu. Od rodzaju tego surowca zależy zatem jakość połączeń betonowych i tym samym trwałość konstrukcji. Warto wybrać piasek, który swoimi parametrami wydanie poprawi wytrzymałość betonu. Podobnie jest z podsypkami, które wykorzystywane są w budownictwie ogólnym i drogowym. Właściwe zagęszczenie i stabilizacja gruntu jest w dużej mierze zależna od rodzaju kruszywa, jakie zastosujemy. Dotyczy to nie tylko dużych inwestycji, ale także np. przygotowania podłoża pod kostkę brukową przed domem.

Piasek jest nieodzownym elementem niemal wszystkich procesów budowlanych. Wykorzystywany jest przy drobnych remontach oraz dużych inwestycjach. Istotne jest, aby na etapie wyboru kruszywa, zdecydować się na piasek dobrej jakości, który nadaje się do konkretnego zastosowania. Dzięki temu wydatnie podniesiemy parametry wytrzymałościowe wznoszonej konstrukcji.

Udostępnij: